Holešovský zámek je dominantou města.

Stavbu zahájil roku 1651 Jan hrabě z Rottalu na dřívější, v době třicetileté války zničené Lobkovické tvrzi. Pro spory o pozemky s olomouckým biskupstvím byla stavba dokončena až roku 1717. Na ranně barokní stavbu s renesančními prvky navázal ve vrcholném baroku František Antonín hrabě z Rottalu, který nechal upravit interiéry a vytvořil sál pro zámecké divadlo. Vybudoval také zámeckou kapli.

Zámek tvoří čtyřboká čtvercová dvoupatrová budova obehnaná příkopem. Uzavřené nádvoří je po celém obvodu v přízemí opatřeno otevřeným arkádovým podloubím. Uprostřed je kašna s vodotryskem. Z nádvoří se vchází do sala terreny, bohatě štukami vyzdobeného sálu.

V přízemí zámku je kromě sala terreny stylově zařízená Zámecká restaurace, kanceláře městského kulturního střediska a služební místnosti městské policie. V levém křídle pod velkým sálem je zázemí pro umělce vystupující ve velkém sále – novinkou je propojení těchto dvou podlaží točitým schodištěm. Velký sál i menší sály v prvním poschodí slouží ke společenským akcím, koncertům , výstavám a divadelním představením.

Budovu zámku i s přilehlými pozemky včetně zámecké zahrady koupilo město od poslední majitelky v roce 2005. V letech 2005 – 2009 proběhla rozsáhlá rekonstrukce objektu i zahrady a v současnosti prostory zámku slouží jako kulturní centrum města pod správou Městského kulturního střediska.

V dohledné době budou zahájeny i práce na rekonstrukci 2. poschodí, jehož prostory by měly být mimo jiné užívány zčásti městským muzeem a městskou knihovnou.  Nabízejí se i další možnosti využití, ale konečné rozhodnutí ještě nebylo vydáno.

Historické podoby zámku